جراحی پلک یا بلفاروپلاستی یکی از جراحی های زیبایی پرطرفدار می باشد که برای برطرف کردن افتادگی و پف چشم از آن استفاده می شود. با مراجعه به دکتر مددی نیا و اعتماد به تجربه ایشان ، به نتایج مطلوب و رضایت بخشی دست خواهید یافت.

چشم ها یکی از تاثیر گذارترین و جذاب ترین اجزاء صورت می باشد که می توان حالت روحی افراد را با آن تشخیص داد و تاثیر بسزایی در زیبایی چهره فرد دارد.

بلفاروپلاستی واژه ای است که از دو بخش ” بلفارو ” به معنای چشم و ” پلاستی ” به معنای زیبا کردن است.

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی چه مزایایی دارد؟

 1. با این روش درمانی می توان پف اطراف چشم و افتادگی پلک را بهبود بخشید.
 2. افتادگی پلک باعث کاهش دید در برخی از افراد می شود که با جراحی پلک بهبود می یابد.
 3. پوست اضافی که در پلک بالا و پایین وجود دارد برداشته می شود.
 4. هیچ جای زخم و برشی بر روی پوست مشاهده نمی شود.
 5. در صورتی که به دلیل افتادگی پلک پایین سفیدی عنبیه مشاهده شود، با این روش بهبود می یابد.

 

بلفاروپلاستی

 

نحوه جراحی بلفاروپلاستی چگونه می باشد؟

برای شروع جراحی بلفاروپلاستی ، جراح ابتدا اطراف پلک را با داروی بی حسی ، بی حس می کند تا بیمار احساس درد نداشته باشد.

سپس جراح برای عمل پلک بالا ، برش کوچکی را بر روی خطوط موجود بر روی پلک ایجاد می کند و پس از بریدن پوست اضافه و برداشتن چربی موجود ، برش ایجاد شده را بخیه می زند. مراجعه کنندگان نگران جای برش نباشند ؛ به دلیل اینکه برش در خطوط روی پلک ایجاد شده و بعد از عمل قابل مشاهده نخواهند بود.

برای جراحی پلک پایین ، جراح برای اینکه اثر برش نمایان نباشد ، در راستای مژه ها یا در داخل پلک برشی را ایجاد می کند و پس از برداشتن پوست و چربی اضافه ، آن ناحیه را بخیه می زند.

اقدامات قبل و بعد از بلفاروپلاستی به شرح ذیل می باشد:

 • افرادی که قصد انجام جراحی بر روی پلک را دارند، بهتر است اقدامات قبل از بلفاروپلاستی و مراقبت های بعد از آن را بدانند و برای بدست آوردن نتیجه ایده آل آن موارد را رعایت کنند.
 • پیش از انجام جراحی زیبایی پلک ، حتما برای اطمینان از سلامت عمومی به پزشک عمومی مراجعه کرده و آزمایشات مورد نیاز را انجام دهید.
 • در روز جراحی زیبایی پلک بدون آرایش مراجعه کنید.
 • دو هفته قبل و بعد از جراحی پلک از مصرف داروهای رقیق کننده خون همچون وارفامین و آسپرین خودداری کنید.
 • دو هفته قبل و بعد از جراحی پلک از استعمال دخانیات و مصرف الکل بپرهیزید.
 • بیمار ممکن است بعد از جراحی پلک در ناحیه اطراف چشم احساس کشش و درد کند که برای کاهش درد با مشورت جراح می تواند از مسکن استفاده کند.
 • داروهایی را که جراح برای تان تجویز کرده است رأس ساعت استفاده کنید.

 

بلفاروپلاستی

 

ویژگی های بهترین پزشک

انتخاب پزشک عاملی بسیار تعیین کننده در نتیجه جراحی پلک یا بلفاروپلاستی است ؛ به طوریکه عدم انتخاب درست جراح نه تنها منجر به عدم رضایت شما از نتیجه این جراحی زیبایی شده ، بلکه عوارض بسیاری را نیز برای تان به دنبال خواهد داشت.

با توجه به اینکه جراحی زیبایی پلک یک جراحی اورژانسی نبوده و اضطراری برای انجام آن وجود ندارد، لذا عجله نکرده و زمان کافی را برای انتخاب یک متخصص با تجربه و کاردان اختصاص دهید.

برای اینکه بتوانید به بهترین نحو ممکن پزشک تان را انتخاب کنید لازم است تا از ویژگی های یک پزشک خوب آگاهی داشته باشید که عبارتنداز:

با وجدان بودن

اگر پزشک دارای وجدان کاری باشد بلفاروپلاستی را فقط برای افرادی انجام می دهد که شرایط لازم برای انجام این جراحی زیبایی را دارند و به دلیل منافع مالی آن را برای همه انجام نمی دهد.

آگاهی از خواسته های بیمار

یک پزشک خوب بر این موضوع واقف است که بهترین نتیجه از جراحی پلک زمانی حاصل خواهد شد که او از انتظارات و توقعات بیمار به خوبی آگاه باشد، به همین دلیل طی جلسه مشاوره قبل از جراحی زیبایی پلک از او در رابطه با توقعاتش می پرسد.

منصرف کردن کاندیداهای نامناسب

برخی از افراد به دلیل داشتن بیماری و توقعات نامعقولی همچون جراحی چشم گربه ای کاندیدای مناسبی برای بلفاروپلاستی نیستند.

یک پزشک خوب با ارائه توضیحات علمی و منطقی سعی در منصرف کردن اینگونه افراد داشته و در صورت منصرف نشدن فرد این جراحی زیبایی را برای او انجام نمی دهد.

 

 

بلفاروپلاستی

 

آگاهی از سلامت بیمار

مهم ترین مسئله برای هر پزشک مجرب و با تجربه حفظ سلامت بیمار است، از همین روز پزشک قبل از انجام جراحی پلک از فرد سوالاتی در رابطه با حساسیت های دارویی، سوابق بیماری و مصرف داروهای خاص می پرسد.

همچنین برای اطمینان از صحت گفته های بیمار و انجام بررسی های تکمیلی آزمایشاتی را در همین راستا برای بیمار تجویز می نماید.

تسلط بر اصول ریاضی و زیبایی شناسی

یک پزشک متبحر نه تنها کاملاً به اصول زیبایی شناسی آگاه است که با اصول ریاضی نیز به طور کامل آشنا می باشد.

داشتن برخورد خوب و صادق بودن با بیمار

بیمار برای اینکه بتواند در رابطه با انجام یا عدم انجام جراحی پلک تصمیم درستی بگیرد لازم است تا درباره مزایای این جراحی زیبایی، معایب و هزینه های آن و همچنین مراقبت های قبل و بعد از بلفاروپلاستی آگاهی پیدا کند.

پزشک باید با صبوری تمامی این اطلاعات را در اختیار بیمار خود گذاشته و با برخورد خوبی که دارد حس راحتی بین خود و بیمار ایجاد نماید.

درباره drmadadinia